Barbara: Střípky vídeňského života

O své postřehy ze života ve Vídni z polské perspektivy se s vámi tentokrát podělí studentka Barbara.

 

Velkoměsto – pro mě úplně jiný život

Ve Vídni žije spousta lidí z celého světa. Tito lidé jsou přátelštější než v Polsku, přestože jsou to cizinci. Zřídka lze potkat někoho, kdo by někoho jiného soudil. Moje kamarádky absolvovaly praxi v Berlíně a říkaly, že Berlín je v noci velmi hlučné město. Ve Vídni to vypadá teda úplně jinak. Na začátku mého pobytu jsem se sice cítila trošku nejistě, ale později se to zlepšilo. Lidé ve Vídni jsou velmi zdvořilí, ochotní a vzájemná pomoc je tu samozřejmostí. Důležité místo tu má také víra. Ve Vídni je mnoho různých náboženství. Lidé ve Vídni mají lepší možnosti studovat, pracovat nebo trávit volný čas. Najdete zde mnoho škol, večerních gymnázií a pracovních nabídek, které jsou ve velkých městech velmi populární.

Vídeň – moje zkušenosti

Spousta rozdílných kultur a náboženství – to je prostě Vídeň! Lidé jsou zde velmi přátelští a chtějí pomoci cizincům. Na začátku jsem měla pár problémů a skoro všichni, které zde znám, mi nabídli pomoc. Cítila jsem se opravdu velmi dobře. Pro obyvatele Vídně není žádným překvapením, když člověk zmíní, že ve Vídni studuje v rámci programu Erasmus, jelikož je v tomto města spousta zahraničních studentů. I když člověk neumí perfektně německy, není to žádný problém, Rakušané jsou chápaví. Ve Vídni člověk potká nejen studenty, ale také další obyvatele města, kteří rádi a často vypráví o své zemi a o životě v Rakousku.

Jídlo a pití

Ve Vídni můžete ochutnat mnoho pokrmů. Restaurace a stánky s jídlem najdete téměř kdekoliv, takže hlad není problém – najíte se zde rychle a dobře! Pokud se nacházíte ve Vídni, měli byste ochutnat vídeňský řízek a víno. O Vánocích zde můžete okusit plno vánočních specialit a dát si něco teplého na zahřátí, neboť punč a svařené víno jsou v tomto období na každém rohu.  Určitě vyzkoušejte také pečené kaštany!

 

 

Vánoce

Jednou jsem v období adventu navštívila Štýrský Hradec, ale jen na krátkou dobu, protože jsem chtěla strávit Vánoce s mojí rodinou v Polsku. Pokud bych mohla v Rakousku zůstat trochu déle, určitě bych navštívila a poznala i další města. Ale to nevadí – stejně se někdy zase vrátím! Moji rodiče mě navštívili krátce před Vánocemi a byli překvapeni, že Vídeň vypadala velmi neobvykle. Vánoční atmosféru lze ve Vídni pocítit dost brzo. V oknech bytů a domů visí vánoční světýlka a další ozdoby.  Také vánoční trhy jsou zde velmi proslulé a jedinečné. V této době si můžete koupit punč nebo svařák. Hrníček pak můžete vrátit a dostanete za něj zpět zálohu, nebo si jej můžete nechat jako suvenýr. Ve Vídni je také mnoho věřících lidí, ale není jich tu tolik jako v Polsku.

 

Život obyvatel – volný čas

Myslím si, že ve velkých městech je více možností využití volného času – každý si pro sebe může něco najít. Mladí lidé zde mohou potkat nové studenty ze zahraničí a sdílet s nimi své zkušenosti a poznatky. Studenti mají možnost si svůj život ve městě naplánovat. Nejen o víkendu, ale také přes týden člověk může poznat někoho nového.

Výhody a nevýhody života ve Vídni

Vídeň je jedno z nejznámějších měst Evropy. Do Vídně jezdí mnoho lidí z celého světa, kteří se zde chtějí dále rozvíjet a poznat nové věci. Pocházím z malého města v Polsku, kde se učím německy. Na mojí vysoké škole není mnoho příležistostí hovořit německy. Docenti mluví v hodinách němčiny polsky a studenti pouze vyplňují učebnice němčiny a skoro vůbec nečtou.  Problém je, že u nás na škole v Polsku neučí žádní rodilí mluvčí. Můj pobyt ve Vídní byl proto nejlepší možnost, jak zlepšit mé jazykové znalosti.

Vídeň pro mě byla jednoduše nejlepší možnost. Jedná se sice v Evropě o menší město, nabízí však více možností k rozvoji než např. Rusko. Vídeň je velmi multikulturní. Líbí se mi, že zde má každý člověk šanci se uplatnit. Uvažuji tedy v budoucnu o životě ve Vídni. Myslím si, že jsem v tomto městě byla přátelsky přijata. Ochutnala jsem mnoho pokrmů, přičemž většina z nich chutná podobně jako v Polsku.

Obyvatelé Vídně se často setkávají v centru města, kde slaví, nebo podnikají něco společně. Žije tu také mnoho menšin a každý zde může být svobodný. Mladí lidé zde mají k dispozici mnoho škol a univerzit, které si mohou vybrat ke studiu. Mnoho institucí ve Vídni nabízí také cizincům výuku němčiny. Kvalita živote je ve Vídni jiná než v Polsku. Život ve Vídni je jednodušší, protože zde ceny odpovídají výši platů.  V Polsku jsou ceny často vyšší než mzdy. Ve Vídni je také mnohem více svátků.

Cestování po Vídni je snadné a rychlé. Dopravní síť nabízí vždy dobrá spojení. Autobusy a také metro a městská vlaková linka S jezdí velmi často a na čas. V každé části města najdete také taxi. Nevýhodou jsou často přeplněné vagóny metra turisty, což však lze vidět i v dalších městech. Můj tip pro turisty, kteří využívají veřejnou dopravu ve Vídni a chtějí vidět trochu více města, je, aby jezdili více linkou S, než metrem, protože ta nejezdí podzemím. Policisty můžete ve Vídni potkat skoro všude. Díky tomu, že policie hlídkuje ve městě a kontroluje lidi, kteří vypadají podezřele, se člověk může cítit bezpečně.

Moje nejoblíbenější místo ve Vídni je Schönbrunn.  Je to tak magické místo! Během čtyř měsíců jsem Schönbrunn navštívila více než 20krát. Zde se člověk může procházet, běhat, číst si knihu na lavičce, nebo jen obdivovat zámecký park. Také je zde mnoho turistů. Mé druhé oblíbené místo je Kahlenberg, kde si můžete vychutnat nejkrásnější pohled na město. Ve Vídni je mnoho míst, která se dají neustále objevovat. Velmi zajímavá jsou Vídeňská muzea. Některé výstavy lze vidět pouze ve Vídni. Technické muzeum patří k nejznámějším muzeím ve Vídni a já jej můžu jen doporučit. Další věc, která se mi na Vídni líbí, je pitná voda z kohoutku. V Polsku totiž můžeme pít pouze balenou vodu, nebo vodu převařenou. Kromě toho je ve Vídni také čistý vzduch. Ve městě odkud pocházím, Tarnówě, je velmi špatné ovzduší a lidé mají často dýchací problémy.

Na závěr bych chtěla zmínit, že člověk musí nejprve sám něco zažít, aby to pak později mohl posuzovat a srovnávat.