Rakousko a Slovinsko: Dvě alpské země s propojenou minulostí, přítomností a budoucností

Jmenuju se Žiga, narodil jsem se a vyrůstal v Mariboru a momentálně jsem studentem Vídeňské univerzity, kde studuji obor Komunikační studia. Zároveň pracuji v Agentuře Evropské unie pro lidská práva. Už od malička jsem byl velkým nadšencem dobrodružství, obzvláště těch, která zahrnují cestování do neznáma.

Moje první zkušenost se životem v zahraničí byl v rámci programu  Erasmus+, když jsme se společně s přítelkyní Julijí rozhodli odjet na semestr do Finska. Tahle zahraniční zkušenost nám otevřela oči a my jsme věděli, že naše akademická budoucnost neleží na slovinské půdě, ale někde v zahraničí. Vzhledem k tomu, že jsem o něco starší než Julija, dokončil jsem svoje první magisterské studium v oboru Právo, a mezitím ona dokončila svá  bakalářská studia psychologie. Při hledání dalších příležitostí k cestování jsme se rozhodli odjet do Vídně, kde momentálně oba studujeme a zároveň pracujeme.

A proč jsme se rozhodli odjet za prací a studiem právě do Vídně?  Toto město  není obvyklou životní destinací  Slovinců. Většina žije, jak sami říkají, blíže domovu – v Grazu, který se nachází blíže k rakousko-slovinské hranici.  Ve Vídni ale i tak bydlí spousta národností z bývalé Jugoslávie, a tak potkávání Chorvatů, Srbů, Bosňanů přináší alespoň trochu pocit domoviny. Přestěhování se z Mariboru do Vídně pro nás nebyl tak velký krok, alespoň z geografického hlediska. Naopak vídeňský šarm byl velkou změnou i pro zkušené cestovatele.

Nicméně odpověď na otázku, proč jsme si vybrali právě Vídeň pro svůj život a studia, není jednoduchá. Jednou z možností je fakt, že je Vídeň považovaná za druhé nejlepší místo k žití, životní standard je vyšší než ve Slovinsku, ale pro mladé přistěhovalce pořád dosažitelný. Dalším důvodem je bezpochyby Vídeňská univerzita, která je  jedna z nejstarších univerzit v Evropě.

Zároveň nás lákala historie města a jeho lokace. Vídeň je takovým mostem mezi východní a západní Evropou. A možná právě to, že se zde potkává tolik lidí a kultur, přispělo k vyššímu standardu života, vysoké vědecké kapacitě a také sociální mobilitě. A další důvod, proč jsme si vybrali právě Vídeň, vidíme v tom, že vzdělání je bezplatné i pro ostatní občany států Evropské unie, nejen pro samotné Rakušany. Zároveň toto město nabízí spoustu možností mladým absolventům v jejich kariérních začátcích.  A když přihlédneme ke geografické blízkosti Mariboru a Vídně, vždycky, když se nám začne stýskat, máme možnosti zajet domů navštívit rodinu a přátele,  anebo je pozvat na návštěvu k nám do Vídně.

Abych to celé shrnul, Vídeň má rozhodně co nabídnout, jak z pohledu akademického, tak kariérního. Jak říká jedno přísloví- „štěstí přeje odvážným“.

Takže všem, co jsou stále na vážkách možná pomůže tohle přísloví Yahya : „Někdy přemýšlím, proč se ptáci rozhodnout zůstat na jednom místě, když mohou letět kamkoliv na Zemi. A pak se ptám sám sebe na to samé.“

A ještě dodám – použijte svoje křídla a zažijte svět, protože jednou až budete staří a nebude moct nikam jet, můžete cestovat alespoň ve svých vzpomínkách.