Tereza: O Erasmu v Linci

Do Rakouska jsem se zamilovala na jazykovém pobytu ve Vídni, a proto jsem se nemusela moc dlouho rozhodovat, kam bych chtěla na bakaláři na Erasmus. I když mi moje vysněná Vídeň nevyšla, nakonec jsem byla ráda, že můžu půlrok v zahraničí strávit právě v Linzi.

V Konditorei Grellinger na výletě v Gmundenu

Příjezd

Hned jak jsem se dozvěděla, že jsem byla přijata do Linze, začaly mi chodit informační e-maily od hostitelské univerzity, tak jsem byla na příjezd velmi dobře připravena a nic moc mě nepřekvapilo. Po příjezdu jsem se musela registrovat na radnici, což byla nenáročná záležitost na pár minut. Po registraci jsem si zažádala o tzv. Aktivpass, který mi umožnil jezdit městskou hromadnou dopravou pouze za 10 Euro měsíčně, což mému omezenému studentskému rozpočtu rozhodně pomohlo. Na JKU v Linzi funguje systém podobný našemu Buddy systemu na VŠE, takže pokud si nevíte moc rady, vždy vám může pomoct nějaký rakouský student.

Ubytování

Velkou výhodou bylo to, že JKU zprostředkovává přijíždějícím studentům širokou nabídku ubytování, takže jsem nemusela mít vůbec strach, že bych musela bydlet někde pod mostem. Většina zahraničních studentů bydlí na Julius Raab Heim, na výběr je též kolej s převahou rakouských studentů Johannes Kepler Heim. Já osobně si zvolila BrucknerStudios, což bylo moderní ubytování blíž centru, škola byla zhruba 10-15 minut tramvají. Super bylo, že tam byli studenti z Erasmu i rakouští studenti, takže si člověk mohl procvičit němčinu. K dispozici jsme měli skvěle vybavenou posilovnu, TV místnost, knihovnu, místnost s kulečníkem, a dokonce i bar, kde pivo stálo skoro jako v Česku, což v Rakousku není vůbec běžné.

S mojí skvělou spolubydlící

Škola

Skvělé bylo, že škola nabízí před začátkem semestru dvoutýdenní intenzivní kurz němčiny, který je zadarmo. Zároveň pak bylo během semestru možné absolvovat různé kurzy v němčině. To se dost hodí, protože místnímu dialektu se nedá skoro vůbec rozumět. Jinak pokud jedete na Erasmus přes VŠE, odborné předměty jsou většinou orientovány buď na business administration nebo na ekonomii.

Co dělat v Linzi

Sice to není jako v Praze, ale pořád se dá nějak zabavit. JKU nabízí širokou nabídku různých sportovních kurzů (USI). Ve městě je spousta různých restaurací, barů a kaváren. Pro nadšence do muzeí tu je Ars Electronica nebo Kunstmuseum. Rozhodně doporučuji výlet na Pöstlingberg, což je místní kopec, na kterém se nachází poutní bazilika. Buď zvolíte poctivý výšlap, anebo se můžete svézt turistickou tramvají. Nutností je v Linzi ochutnat linecký koláč, který si můžete dát v místní cukrárně Jindrak.

Zasněžený Pöstlingberg

Výlety

Velkou výhodou Linze se ukázalo být to, že je vlastně kousek od všeho důležitého. Domů do Prahy to autem trvalo něco přes tři hodiny, vlakem zhruba čtyři hodiny. Kousek od Linze je Salzburg, kde jsou podle mě nejkrásnější vánoční trhy. Vídeň je zhruba dvě a půl hodiny autem, Hallstatt necelé dvě hodiny. Se spolužáky z Erasmu jsme vyrazili na víkend do Alp, kde se kamarádi z Tchaj-wanu a Thajska učili lyžovat. Za vidění rozhodně stojí Salzkammergut, kde najdete spoustu krásných jezer. V Bad Ischlu jsme se náhodou dostali na Krampus, tedy jakýsi průvod čertů.

John z Tchaj-wanu a jeho první setkání s čertem

Linz se ukázal být jako skvělé místo, kde je možné strávit Erasmus. I když nic blíž České republice snad už ani být nemohlo, nebyla to žádná nuda. Díky tomu, že tam na výměnný pobyt přiletěli i studenti z Mexika, Tchaj-wanu, Kanady, Thajska či jiných vzdálenějších zemí, měli jsme možnost dozvědět se třeba to, že Tchajwanci rádi pijí zelený čaj s Heinekenem. A že je to vlastně strašně moc dobré.

Pokud se chystáte na Erasmus do Linze a chtěli byste se na něco zeptat, ráda odpovím na tereza.zacharieva@gmail.com.