fbpx

Studium

Celé studium

Co takhle celé studium v Rakousku?

Není to tak složité jak se může zdát. Průběh přijímacího řízení se liší škola od školy, všeobecně však počítej, že budeš potřebovat transkripty z předešlého studia v anglickém či německém jazyce, úředně přeložená vysvědčení ze středoškolského studia, jazykový certifikát a motivační dopis. Některé školy také mají druhé kolo formou pohovoru nebo vypracování jednodušší případové studie.

Rady a tipy najdeš na našem blogu - hlavně v článcích Proč do Rakouska a mám na to vůbec? a Přijali mě na vysokou a v mnoha dalších v rubrice studium

Erasmus

Studijní pobyt v zahraničí na jeden nebo dva semestry se díky stipendijnímu programu Erasmus stal téměř běžnou záležitostí. Vysoké školy se otevřely zahraničním studentům, a také domácí univerzity si zvykly na uznávání absolvovaných kurzů v cizině.

Pokud tedy ovládáš němčinu na úrovni B1, můžeš si směle vybírat ze široké nabídky rakouských vysokých škol. Podívej se schválně, na kterých školách se tvůj obor vyučuje, co o výuce říkají absolventi a jak si stojí v hodnocení odborníků. Pak se zeptej na zahraničním oddělení své fakulty, jestli s tvou vybranou školou máte smlouvu o výměně studentů. Pokud ano, zbývá už jen projít výběrovým řízením a vyrazit do tvého vysněného města.

Inspiraci najdeš na našem blogu v rubrice Erasmus.

Aktion

Nevyšel Erasmus? Nevadí!

Je tu totiž AKCE! Aktion Česká republika – Rakousko, která je sice určená jen pro magisterské studenty, zato ale nabízí bohaté stipendium a možnost strávit v Rakousku i kratší dobu.

Stipendium je určené na zpracování diplomové práce, studijní plán si ale vytváříš sám – můžeš diplomku konzultovat, navštěvovat semináře které se ti hodí, nebo jen studovat dokumenty v knihovně. Pohlídej si ale uzávěrky přihlášek – vždycky v půlce dubna (pro zimní semester) a na konci října (na zimní semestr).

Nevíš si rady s dlouhou přihláškou? Přečti si na blogu, jak se s tím popasovali jiní. Nebo nám rovnou napiš, rádi poradíme.

Další možnosti

Jestli ti nějaká žádost nevyšla, nebo se chceš podívat do Rakouska ještě jednou, existují ještě další programy, například CEEPUS, nebo Freemover. Nejlepší je se zeptat na zahraničním oddělení tvé školy, nebo přímo v Domě zahraniční spolupráce, který mnoho zahraničních pobytů administruje.

Financování studia

Co se týče financování, na univerzitách se podobně jako v České republice platí školné až po překročení standardní doby studia, na většině rakouských odborných vysokých škol se pak platí studijní poplatek ve výši necelých 363,63€ za semestr. Je to poplatek státu, který pak zpětně přispívá školám na rozvoj – studenti se tedy mohou těšit z moderně a prakticky vybavených učeben apod.

Obecně je běžný život v Rakousku dražší než v ČR, některé potraviny stojí klidně až dvojnásobek, nicméně kvalita potravin je taktéž nesrovnatelně vyšší.

Pokud však hovoříš německy, ve větších městech není problém najít běžnou práci, např. jako číšník, kavárnice nebo asistent prodeje. Při polovičním úvazku si pak můžeš vydělat v průměru kolem 1000€, což stačí na pokrytí veškerých nutných výdajů i ve Vídni.

Stáže jsou pak o něco hůře placené, na druhou stranu však poskytnou příležitost pro praxi a získání zkušeností v oboru.

Tak co, už máš vybrané vysněné místo pro studium? Pokud ne, nebo snad váháš jestli vůbec jet, může pomoci náš blog, kde najdeš spoustu rad, tipů a zkušeností. Na závěr ještě přidáme pár odkazů, kde najdeš další užitečné informace.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram