fbpx

Stáž na velvyslanectví, díl V

Jmenuji se Kateřina Králová a na stáž na obchodně-ekonomickém úseku Velvyslanectví ČR ve Vídni jsem se dostala vlastně úplnou náhodou… Po ukončení prvního semestru magisterského studia na VŠE (obor Mezinárodní studia – diplomacie), jsem přerušila studium a na rok jsem odjela na Nový Zéland. Užívala jsem si cestování, ale trochu mě tížily myšlenky, co budu dělat po návratu do ČR. Vzhledem k tomu, že jsem se vracela až v půlce března a letní semestr začíná v půlce února, nebylo možné, abych nastoupila na prezenční studium. Proto jsem hledala možnost, jak co nejefektivněji využít „volný čas“, než nastoupím v září do školy. V prosinci jsem na facebooku své katedry narazila na nabídku stáží, mezi kterými byla i stáž na OEÚ ve Vídni. Protože stáž byla vypsaná od března na 3 měsíce, termín mi vyhovoval, tak jsem zkusila poslat životopis a motivační dopis. A vedoucí OEÚ si mě vybrala!

Musím přiznat, že sice studuji VŠE, ale ekonomie nepatří mezi mé oblíbené předměty. Vzhledem k tomu, že jsem ještě týden před plánovaným nástupem na stáž cestovala, neměla jsem moc čas přemýšlet o tom, co mě čeká. O to víc jsem byla nervózní první den stáže. OEÚ ve Vídni je malé oddělení, které čítá dva pracovníky (vedoucí - českou diplomatku - a jednoho Rakušana, který má na starosti běžnou agendu). Oproti politickému úseku, který je početnější, byla atmosféra na OEÚ komornější a pro mě přátelštější.

Celkem jsem na stáži strávila 3 přínosné měsíce. Naučila jsem se mnoho nových věcí a také jsem viděla, jak funguje to, o čem se ve škole jen učíme. Můj každý den začínal tím, že jsem si zběžně prolistovala dva rakouské deníky, zkontrolovala mailovou schránku OEÚ a pak byl každý den jiný. Zpracovávala jsem podklady pro prezentace, vytvářela analýzy, psala články na aktuální témata (ať už na web nebo ve formě TIC), vyhledávala veřejné zakázky vhodné pro české firmy a odpovídala na dotazy, které přicházely na OEÚ pravidelně. Mimo jiné jsem měla na starosti správu webových stránek OEÚ, komunikaci se zástupci firem i státní správy a aktualizaci dat.

Nejvíce času jsem ale věnovala přípravě Česko-rakouského fóra obranného a bezpečnostního průmyslu, které bylo letošní největší akcí pořádanou OEÚ. Na organizaci akce jsem se významně podílela a byla jsem velmi mile překvapena, kolik odpovědnosti na mě byla vedoucí OEÚ ochotná přenést. Fórum se konalo v rámci Veletrhu obranné a bezpečnostní techniky (IDET) v Brně a jeho hlavním cílem bylo navázání nových kontaktů a rozvinutí spolupráce mezi zbrojařskými firmami v Čechách a Rakousku. Každá firma měla možnost představit se a domluvit si B2B schůzky. Vzhledem k tomu, že se nám přihlásilo přes 30 firem z ČR a Rakouska, byla organizace velmi náročná. Svým způsobem jsem měla velké štěstí na šéfovou. Obchodní radová byla velmi přátelská, ochotná a dokázala ocenit přínos stážistky na svém oddělení.

Stáž ve Vídni není rozhodně jen o tom, že budete sedět v kanceláři. Město nabízí mnoho aktivit, ať už sportovních, kulturních nebo jiných. Ambasáda pořádá ve svých prostorách garden party, promítání filmů, přednášky a prezentace na politická nebo historická témata, představení knih apod. Stážisté se mohou všech aktivit zúčastnit nebo jsou zapojeni přímo do organizace akce. Mimo to rozesílá sekretariát stážistům pozvánky na akce ve Vídni, kam se může každý přihlásit.

Stáž na obchodně-ekonomickém úseku je vhodná především pro studenty oborů s ekonomickým zaměřením, ale rozhodně to není nutnou podmínkou. Zároveň se nebojte přihlásit na stáž, pokud máze pocit, že úroveň německého jazyka neodpovídá požadavkům. Já jsem mluvila rok pouze anglicky a němčinu jsem vůbec nepoužívala. Chvíli trvalo, než jsem se rozmluvila, ale na obchodně-ekonomickém úseku nepřicházíte s němčinou do styku na každodenní bázi (na rozdíl od konzulárního úseku). Kdybych si mohla vybrat stáž znovu, určitě bych volila stejně. Vídeň je krásná, náplň práce byla zajímavá a spolupracovníci na OEÚ byli velmi milí.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram