fbpx

Studium v zahraničí v době COVID

V podstatě od ledna není dne, kdy bychom ve zprávách neslyšeli o zákeřném viru. Připomíná nám ho denně rouška v kapse, častěji přímo na obličeji a při otevření novin jsou první články vždy jen o něm. Ale podívejme se na to, jak to ovlivňuje životy těch, kteří žijí v Rakousku, v zahraničí.


Ondra

V březnu se situace změnila o 180°. Prezenční výuka ve škole, která byla zcela samozřejmou a povinnost navštěvovat přednášky občas člověku lezla na nervy se najednou stala něčím nedosažitelným i kdyby člověk 100x chtěl. Všichni jsme byli doma a čekali, co bude. Díky kouzlu internetu a moderní technice se přešlo na distanční online výuku. Pojmy jako synchronní a asynchronní výuka, webinář nebo assignment se staly základem všedního dne. Software a hardware bylo to jediné, co nás dokázalo spojit v oddělené době. Spousta studentů se nacházela mimo zemi, kde studují, a tak krom zákazů bylo dokonce nemožné fyzicky interagovat se světem. Rakouské školy a univerzity se praly se situací statečně. V tuhle zvláštní dobu se dobře ukázalo, které školy jsou agilní a inovativní ve svém základu a naopak které školy jsou zkostnatělé a změna znamená problém.

Naštěstí je moje škola, MCI – Management Center Innsbruck tou první variantou a přechod na online byl ready během jednoho týdne, kdy průtahy způsobovaly nejvíce problémy s nákupem licencí na potřebný software, které byly uskutečněny hned v prvních dnech lockdownu. Samozřejmě problém byli hlavně lektoři, kteří nebyli schopni se častokrát spřátelit se softwarem, který byl k dispozici. Naopak někteří dokázali z dané situace získat maximum a ten nepřátelský COVID dokonal jejich přechod a posun k nejmodernějším metodám.

V Rakousku začíná semestr a nedá se nikterak generalizovat, jak bude probíhat na rakouských školách. Některé vysoké školy a univerzity rovnou avizovaly online provoz, nejčastějším případem jsou ale různé hybridní provozy, kde jsou přednášky nahrávány nebo probíhá kombinace prezenční a online výuky. Již první zadání mě překvapilo, protože jde o laborku, která obyčejně zahrnuje zprávu, tedy lab report, což zde nebyl ten případ. Místo toho je potřeba udělat videa, která ukážou, že bylo vše uděláno, jak se sluší a patří. Je tedy znát, že tento semestr je naplánován již s ohledem na případné zásahy kvůli viru.

Jistě je jednou z otázek, jak studovat v zahraničí, pokud není možné volně cestovat. Situace se mění v podstatě ze dne na den. Po březnu 2020 je jedinou jistotou, že každý, kdo má v EU nahlášené bydliště, smí do svého bydliště, a naopak každý občan smí zpět do své domoviny. Většinou to zahrnovalo test nebo karanténu, ale ten nárok tu byl a díky bohu tato základní práva nebyla dotčena. Většina interních regulí počítá dnes s eventualitou, že někteří se nebudou moci dostavit osobně v daný termín. Věřím proto, že studium na rakouských univerzitách a vysokých školách není nikterak dotčeno a možná naopak bude některým bližší díky své distančnosti.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram